Dujiangyan, prowicja Sichuan, Chiny/ 8 grudnia 2018, Uczniowie grają w tenisa stołowego
Źródło: Britta Pedersen/picture alliance/Getty Images
Zmiana w polityce Chin zaszła po tym, jak jej populacja spadła w zeszłym roku, po raz pierwszy od ponad sześciu dekad, tworząc tym samym historyczny moment pogłębienia kryzysu demograficznegu.
Do tej pory rząd w Sichuanie pozwalał wyłącznie małżeństwom na zarejestrowanie do dwóch dzieci. Od 15 lutego wszyscy obywatele wraz z rodzicami, którzy nie mają ślubu, mogą zarejestrować nielimitowaną liczbę dzieci.
W Chinach akt urodzenia jest często wymagany, aby rodzice mogli skorzystać z benefitów takich jak ubezpieczenie macierzyńskie. Jest również potrzebny w celu otrzymania dokumentu z rejestrem domowników (hukou), który zapewnia dzieciom dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji.
Komisja zdrowia w prowincji Sichuan oświadczyła, że poprzez odwołanie restrykcji co do ślubu można skupić się na pożądaniu dziecka i rezultatach macierzyństwa, zamiast na problemie z zarejestrowaniem urodzenia.
Urzędnik z komisji powiedział mediom, że polityka ta ma na celu ochronę praw samotnych matek a nie zachętę, żeby ludzie zostawali rodzicami.
Nowe zasady zapewnią samotnym rodzicom w Sichunie dostęp do korzyści, które przedtem były zarezerwowane dla par, takich jak ubezpieczenie macierzyńskie pokrywające opiekę prenatalną, wydatki związane z urodzeniem dziecka oraz płatny urlop macierzyński.
Sichuan jest piątą najbardziej zaludnioną prowincją w Chinach i zamieszkuje go ponad 83 miliony ludzi.
Złagodzenie wymagań co do zarejestrowania urodzenia naśladuje działania poczynione już przez inne prowincje, takie jak Guangdong i Shaanxi.
Przewiduje się, że kryzys demograficzny w Chinach będzie miał rosnący wpływ na rozwój w nadchodzących latach i jest on głównym przedmiotem rozważań dla polityków.
W 2015 Beijing zrezygnował z trwającej przez dekady, kontrowersyjnej polityki „jednego dziecka”, widząc że restrykcja przyczyniła się do szybko starzejącego się społeczeństwa i zmniejszenia się siły roboczej, co może bardzo zaszkodzić stabilności ekonomicznej i społecznej w kraju.
W 2015 roku chiński rząd podjął próbę rozwiązania problemu, zezwalając parom na posiadanie dwójki dzieci. Niestety po krótkim skoku w 2016 roku krajowy współczynnik urodzeń znowu się obniżył.
Politycy ponownie zwiększyli limity urodzeń w 2021, zezwalając na trójkę dzieci oraz zwiększyli wysiłki w celu promowania większych rodzin. Ich działania polegały na ogłoszeniu planu, żeby wydłużyć urlop macierzyński i zaoferować rodzinom różne dodatki, takie jak mniejsze podatki. W czasach zmieniających się norm płciowych, wysokich kosztów życia i edukacji oraz niepewności ekonomicznej na razie nie widać rezutatów tych starań.
Wielu młodych ludzi woli wziąć ślub w późniejszym okresie albo decyduje się w ogóle nie mieć dzieci.