Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) został ustanowiony w Strasburgu w 1959 r. przez państwa członkowskie Rady Europy w celu zapewnienia przestrzegania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Zdjęcie: picture alliance/KEYSTONE
Polska została potępiona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) za niewystarczającą ochronę homoseksualnych związków partnerskich.
Wyrok został opublikowany we wtorek w Strasburgu i stwierdza, że Polska nie wywiązała się ze swojego obowiązku „stworzenia ram prawnych umożliwiających uznanie i ochronę związków osób tej samej płci”.
Sprawa została wniesiona przez pięć polskich par homoseksualnych, które bezskutecznie próbowały zawrzeć związek małżeński w Polsce.
Sędziowie stwierdzili, że oznaczało to, że powodowie nie byli w stanie zorganizować podstawowych aspektów swojego życia, co doprowadziło do niekorzystnych warunków podatkowych oraz praw socjalnych i rodzinnych. Trybunał orzekł, że Polska naruszyła w ten sposób prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, zapisane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
W tym roku ETPCz orzekł już na korzyść Rosji, Rumunii, Bułgarii i Ukrainy w podobnych sprawach. „Nie ma powodu, by sądzić, że prawne uznanie i ochrona par tej samej płci może sama w sobie zaszkodzić tradycyjnie założonym rodzinom” - orzekli sędziowie.
Krzysztof Alcer, jeden z powodów, powiedział agencji AFP: „Czuję wielką ulgę. Mam nadzieję, że będzie to impuls do zmian po zmianie rządu”. Dodał: „Prawdopodobnie będziemy musieli poczekać, aż będziemy mieli innego prezydenta, który nie jest homofobem, aby móc mówić otwarcie. Ale warto na to poczekać”.
Europejski Trybunał Praw Człowieka jest częścią Rady Europy, a nie Unii Europejskiej. Jego decyzje opierają się na Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Rada Europy składa się z 46 państw członkowskich i chociaż państwa członkowskie są formalnie zobowiązane do przestrzegania orzeczeń trybunału, trybunał nie ma uprawnień do karania osób łamiących prawo.