Wydaje się, że rosyjski przemysł naftowy opiera się naciskom zachodnich sankcji, a pod koniec 2022 r. krajowa produkcja wzrosła do około 10,9 mln baryłek dziennie. Banki, miliarderzy i osoby blisko związane z prezydentem Rosji Władimirem Putinem były celów sankcji, ale dochody Kremla z ropy wydają się nadal napływać pomimo inwazji na Ukrainę .
W ubiegłym roku, według danych Bloomberga, łączna głębokość odwiertów w Rosji wyniosła 28 tys. km, a liczba nowych odwiertów zaczęła rosnąć o prawie 7 proc., osiągając ponad 7,8 tys. Ten wzrost aktywności pozwolił na ożywienie wydobycia rosyjskiej ropy w drugiej połowie 2022 roku,
pomimo ograniczeń eksportowych wprowadzonych przez Europę i wycofujących się z pracy w kraju firm zachodnich.
Witalij Mikhalchuk, dyrektor działu badań Business Solutions and Technologies, powiedział: „Ta branża w dużej mierze nadal działa tak, jak wcześniej.
„ Rosji udało się zachować większość kompetencji, aktywów i technologii związanych z usługami naftowymi”.
Podobnie jak upadek Związku Radzieckiego, rosyjska inwazja na Ukrainę mniej więcej rok temu doprowadziła do dramatycznej transformacji krajowego przemysłu naftowego.
W rezultacie produkcja spadła w kwietniu do nieco ponad 10 milionów baryłek dziennie.
Jednak sektor odżył, produkując blisko 10,9 mln baryłek dziennie do końca 2022 r., pomimo wycofania się z kraju znaczących firm, takich jak BP, Shell i Exxon.
To odbicie może częściowo wynikać z faktu, że rodzime firmy, takie jak Rosneft, Surgutneftegas i Gazprom, stanowiły większość rynku w 2021 r., podczas gdy producenci zagraniczni stanowili zaledwie 15 proc. całego rosyjskiego sektora usług naftowych .
Zachodnie firmy, takie jak SLB i Weatherford International, pozostały na Ukrainie pomimo inwazji.
Olivier Le Peuch, dyrektor generalny SLB, powiedział w lipcu, że specjalna struktura korporacyjna firmy pozwala jej działać w Rosji przy ścisłym przestrzeganiu sankcji USA i UE.
Z drugiej strony Weatherford powiedział, że w poprzednim roku zaprzestał nowych inwestycji lub korzystania z nowych technologii w Rosji .
Od początku konfliktu na Ukrainie w lutym ub.r. państwa zachodnie nakładają sankcje na rosyjski sektor energetyczny.