https://en.wikipedia.org/wiki/2069_Alpha_Centauri_mission#/media/File:NanoSail-D_in_orbit_(artist_depiction).jpg
Ogłoszenie pochodzi z Jet Propulsion Laboratory (Laboratorium Napędu Odrzutowego), które jest odpowiedzialne za planowanie nowych misji w obrębie Układu Słonecznego i poza nim.
Alpha Centauri to układ trzech gwiazd, oddalonych od nas o zaledwie cztery lata świetlne. Nawet przy prędkości równej jednej dziesiątej prędkości światła, co według ekspertów NASA może być możliwe, dotarcie do konstelacji zajęłoby statkowi kosmicznemu 44 lata.
Jednak technologia potrzebna do takiej misji nawet jeszcze nie istnieje. Aby osiągnąć taką prędkość, musiałaby powstać jakaś forma żagli napędzanych laserem lub napędem jądrowym.
Pierwsza misja międzygwiezdna NASA miałaby się skupić na zbadaniu jednej z egzoplanet układu Proxima Centauri b, która może nadawać się do zamieszkania.
Eksperci twierdzą, że zajmie to pół wieku, zanim taka misja będzie w ogóle możliwa. W rezultacie statek kosmiczny prawdopodobnie nie dotarłby do celu przed początkiem następnego stulecia. Ponadto, biorąc pod uwagę cięcia w budżecie NASA, agencja nie ma wystarczających środków potrzebnych do zaprojektowania statku kosmicznego, który mógłby rzeczywiście wykonać misję.
Obecnie Voyager 1, wystrzelony w 1977 roku, jest najdalszym od Ziemi statkiem kosmicznym i obiektem stworzonym przez człowieka.