Zdjęcie: https://www.businesstoday.in/world/us/story/march-to-independence-christine-lagarde-wants-eu-to-ditch-visa-mastercard-for-own-platform-470816-2025-04-05
Przemawiając w The Pat Kenny Show, Lagarde podkreśliła zależność Europy od zagranicznej infrastruktury płacenia cyfrowego. „Visa, MasterCard, PayPal i Alipay są kontrolowane przez Amerykańskie, bądź Chińskie firmy”, zauważyła, argumentując też: ”Powinniśmy się upewnić, że jest także oferta Europejska”.
Jej komentarze pojawiły się w momencie, kiedy na nowo zaczęto się zastanawiać nad Unią Rynków Kapitałowych – długotrwałej inicjatywy Unijnej, mającej na celu utworzenie jednego rynku kapitałowego w państwach członkowskich. Jej celem jest poprawienie przepływu inwestycji i oszczędności w obrębie Wspólnoty, dając firmom lepszy dostęp do funduszy, a mieszkańcom bardziej wydajne sposoby na oszczędzanie.
Legarde powiązała postęp nad URK z szerszą integracją ekonomiczną, twierdząc, że zmniejszyłoby to nacisk na politykę monetarną i wyłożyłoby fundamenty pod przyszłą unię fiskalną. Chociaż argument o 3 bilionach Euro w rocznej wartości dodanej pochodzi z szeroko cytowanego wpisu na platformie Reddit, coraz więcej oficjalnych urzędników sugeruje nieco bardziej konserwatywny wpływ. Według Biura Badań Parlamentu Europejskiego, głębsza integracja mogłaby wygenerować ponad 2.8 bilionów Euro w dodatkowym PKB do 2032 roku, z przynajmniej 321 miliardów Euro przypisanych do ukończenia Unii Gospodarczej i Walutowej.
Jednakże, budowa Europejskiej alternatywy dla Visy bądź Mastercard musi zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami. Wśród nich wymienić należy:
- Niższe opłaty wymian walut w Europie utrudniają osiągnięcie rentowności.
- Do stworzenia infrastruktury mogącej rywalizować z graczami globalnymi, potrzebne są ogromne inwestycje początkowe.
- Przeszkody utrudniające wdrożenie, takie jak zmiany w zachowaniach konsumentów i sprzedawców, a także przekonanie banków do wsparcia nowego systemu.
- Techniczna złożoność, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa, ochrony przed oszustwami i kompatybilności trans granicznej.
- Zarządzanie i koordynacja, gdyż państwa członkowskie i instytucje musiałyby się dostosować w zakresie wykonania i nadzoru.