Fot. Qian Tang via AP
Nowe badanie użyło genetyki, aby rozrysować rozprzestrzenienie się karaluchów po całej Ziemi, od ich skromnych początków w południowo wschodniej Azji, do ich migracji do Europy i aż po same krańce planety. Wnioski wysunięte z tego badania obejmują więc tysiące lat historii tych zwierząt i sugerują one, że owe szkodniki najprawdopodobniej rozprzestrzeniły się poprzez towarzyszenie w drodze innemu gatunkowi: człowiekowi.
„Nie jest to tylko historia insektów”, mówi Stephen Richards, profesor uczelniany na Baylor College of Medicine, który studiuje geny insektów i nie brał udziału w wyżej wspomnianym badaniu. „Jest to historia ludzkości i insektów”.
Badacze przeanalizowali genotypy ponad 280 karaluchów z 17 różnych krajów i sześciu kontynentów. Potwierdzili w tym procesie że karaczany prusaki - gatunek żyjący na całym świecie - miał swoje początki w południowo wschodniej Azji, gdzie najprawdopodobniej wyewoluował z karaczana azjatyckiego około 2100 lat temu. Naukowcy długo podejrzewali azjatyckie korzenie u prusaka, ponieważ bardzo podobne gatunki wciąż żyją w tamtym rejonie.
Badanie to zostało opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences.
Karaluchy następnie rozprzestrzeniły się poprzez dwa główne szlaki. Ich pierwsza podróż zabrała je na zachód, w rejon Bliskiego Wschodu, około 1200 lat temu, być może jako metaforyczni autostopowicze w zapasach chleba dla żołnierzy. Według historycznych dokumentów i naukowych rekonstrukcji, karaluchy najprawdopodobniej dotarły do Europy około 270 lat temu, jako pasażerowie na gapę na szlakach handlowych używanych przez Holandię i Brytyjską East India Company.
Po ich przybyciu, wynalazki takie jak lokomotywa parowa oraz kanalizacja wewnętrzna prawdopodobnie pomogły tym insektom rozprzestrzenić się dalej i znaleźć przytulne siedliska wewnątrz ludzkich domów, gdzie możemy je najczęściej znaleźć w dzisiejszych czasach.
Badacze twierdzą, że dogłębna analiza tego, jak karaluchy radziły sobie z ich poprzednimi środowiskami, może pomóc w bardziej efektywnym zwalczaniu szkodników.
Współczesne karaluchy są tak dużym problemem ponieważ ewoluują one bardzo szybko w odpowiedzi na nowe pestycydy, twierdzi Qian Tang, autor owego badania, który jest podoktoranckim badaczem insektów na Uniwersytecie Harvard.