W Unii Europejskiej czas zmienia się dwa razy do roku. Pierwotnym powodem zmiany czasu jest założenie, że dzięki wprowadzeniu czasu letniego i zimowego można lepiej wykorzystać światło dzienne i zaoszczędzić energię. Benjamin Franklin, jeden z ojców założycieli USA , po raz pierwszy rozważał zmianę czasu w liście z 1784 r. o „kosztach światła”. Franklin z humorem skrytykował wysokie zużycie świec i zasugerował budzenie ludzi o wschodzie słońca, aby lepiej wykorzystać światło słoneczne.
Czas letni został wprowadzony w Niemczech w 1916 roku za cesarza Wilhelma II, zanim został ponownie zniesiony w Republice Weimarskiej. Do końca lat trzydziestych XX wieku czas środkowoeuropejski pozostawał w Niemczech przez cały rok. Kiedy wybuchła wojna, Niemcy ponownie zmieniły zdanie: uzyskana godzina światła dziennego miała wydłużyć czas pracy. Jednak po zakończeniu wojny doszło do kilku innych zmian w radzeniu sobie z czasem letnim. W wyniku kryzysu naftowego w latach 70-tych czas letni został ostatecznie i definitywnie przywrócony w Niemczech w 1980 roku.
Dział: Nauka
Autor: kb (CF) | Tłumaczenie: Joanna Gańska
Źródło: https://www.t-online.de/leben/reisen/reisetipps/id_65982114/zeitumstellung-warum-gibt-es-sommerzeit-und-winterzeit-.html
Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz