Według nowego badania stwierdzono, że leczenie placebo poprawia objawy różnych zaburzeń zdrowia psychicznego. Fot. Gahsoon/E+/Getty Images
Objawy dziewięciu zaburzeń zdrowia psychicznego znacznie się poprawiły w leczeniu placebo. Takie były wyniki nowego przeglądu 90 losowych badań kontrolowanych - znanych jako metaanaliza - w sumie 9985 dorosłych uczestników, głównie w wieku 30 i 40 lat.
Zaburzenia zawarte w przeglądzie, opublikowanym niedawno w czasopiśmie JAMA Psychiatry, obejmowały poważne zaburzenia depresyjne, manię, schizofrenię, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne lub OCD, zespół nadpobudliwości psychoruchowej, zespół lęku napadowego, zespół stresu pourazowego i fobię społeczną.
Tabletki placebo stosowane w randomizowanych kontrolowanych badaniach były identyczne pod względem wyglądu i smaku jak leki aktywne, ale brakowało im składnika aktywnego, powiedział dr Tom Bschor, pierwszy twórca badania i profesor psychiatrii w Szpitalu Uniwersyteckim w Dreźnie w Niemczech. Zamiast tego, placebo zawiera substancje pomocnicze, które są nieaktywnymi składnikami leków.
W przeszłości poddawanie uczestników z zaburzeniami zdrowia psychicznego leczeniu placebo było problemem etycznym. Brało się to stąd, że naukowcy nie leczyliby czyjejś choroby i istnieje możliwość pogorszenia objawów uczestników otrzymujących leczenie placebo, powiedział dr Jonathan Alpert, Katedra Dorothy i Marty Silverman na wydziale psychiatrii i nauk behawioralnych Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku. Istnieją jednak plany reagowania na takie sytuacje.
Ponieważ uczestnicy, którzy dostali placebo doświadczyli korzyści, wyniki potwierdzają stosowanie kontrolowanego leczenia placebo w badaniach, powiedział Alpert, który nie był zaangażowany w badanie.
„W przeciwnym razie bardzo trudno byłoby zrozumieć dane” dotyczące skutków aktywnych leków - dodał. „Jest to najbardziej wszechstronne badanie efektów placebo w psychiatrii”.
Wyniki są również ważne dla leczenia pacjentów, powiedział Bschor.
„Po pierwsze, pozytywny wpływ wszystkich diagnoz pokazuje, że medycznie i etycznie uzasadnione może być uczestnictwo pacjentów w badaniach klinicznych z grupami placebo w przyszłości” - powiedział Bschor za pośrednictwem poczty elektronicznej. „Klinicyści mogą zachęcać swoich pacjentów do udziału w takich badaniach, biorąc pod uwagę ryzyko przypisania do placebo”.
Ponadto badanie sugeruje, że w przypadku większości zaburzeń początkowo rezygnacja z leków na receptę może być w porządku, jeśli pacjenci mają mieszane uczucia lub niepokój związany z rozpoczęciem leczenia i chcą sprawdzić, czy ich stan poprawi się bez tego, wyjaśnia Bschor, ale w przypadku zaburzeń, które nie odnotowały tak dużej poprawy w przypadku placebo - takich jak OCD lub schizofrenia, która jest zaburzeniem psychotycznym - leki mogą być bardziej potrzebne.
Poprawa w przypadku braku leków
Eksperci twierdzą, że to, że objawy zdrowia psychicznego poprawiły się po leczeniu placebo, może wynikać z kilku potencjalnych wpływów.
Pierwszy to „efekt placebo w ścisłym znaczeniu, tj. wywołanie nadziei i wiary w skuteczne leczenie” - powiedział Bschor za pośrednictwem poczty elektronicznej. „Placebo podaje się w randomizowanych, podwójnie ślepych próbach, więc uczestnicy nie wiedzą, czy mogą otrzymać aktywny lek”.
Po drugie, pytanie o stan pacjenta rzez specjalistów z dzieciny zdrowia psychicznego jest „jednym z najpotężniejszych efektów w całej medycynie” - powiedział dr Richard Keefe, emerytowany profesor psychiatrii i nauk behawioralnych oraz psychologii i neuronauki w Duke University Medical Center w Północnej Karolinie.
Przekonanie, że wszystko może się poprawić, może być uzdrawiające, dodał Keefe, który nie był zaangażowany w badanie.
Odkrycia mogą również odzwierciedlać naturalne przebiegi niektórych zaburzeń, twierdzą eksperci.
„Powszechnie wiadomo, że zaburzenia psychiczne są epizodyczne, objawy mogą się zmieniać w czasie, a część ludzi może uzyskać częściową lub całkowitą poprawę bez żadnego leczenia, placebo lub interwencji” - powiedział dr Felipe Barreto Schuch, adiunkt psychiatrii i zdrowia psychicznego na brazylijskim Uniwersytecie Federalnym Santa Maria, za pośrednictwem poczty elektronicznej. „To właśnie nazywamy spontaniczną remisją”. Schuch nie był zaangażowany w badanie.
Prawdopodobieństwo spontanicznej remisji jest szczególnie prawdziwe w przypadku depresji i lęku, które ogólnie mają najwyższy wskaźnik samoistnej remisji i były dwoma zaburzeniami, które w tym badaniu odnosiły największe korzyści z leczenia placebo, powiedzieli eksperci.
„Głównym ograniczeniem jest to, że ze względów metodologicznych nie możemy oddzielić trzech głównych wpływów wymienionych powyżej” - powiedział Bschor. „Izolowanie zakresu prawdziwego efektu placebo wymagałoby badań obejmujących grupę, która nie otrzymuje żadnych leków, nawet placebo, obok grupy placebo. Takie badania są praktycznie niedostępne w dziedzinie psychiatrycznej”.
Dlaczego istnieje różnica w skuteczności placebo w większości zaburzeń w porównaniu ze schizofrenią i OCD? Keefe powiedział, że objawy niektórych zaburzeń (takich jak smutek będący wynikiem depresji) są bardziej wrażliwe na uwagę i uspokojenie niż objawy schizofrenii, takie jak halucynacje.
Biologiczny wkład w te zaburzenia jest kolejnym czynnikiem, powiedział Alpert.
Powiedział, że genetyka stanowi od 30% do 40% ryzyka rozwoju depresji lub lęku. W rezultacie wydarzenia życiowe „mają bardzo ważny wpływ na to, czy rozwinie się u nich poważne zaburzenie depresyjne, czy uogólnione zaburzenie lękowe” - wyjaśnia Alpert. „Zaburzenia takie jak schizofrenia lub OCD są bardziej biologiczne, tj. 70% lub 80% ryzyka rozwoju tych zaburzeń wydaje się genetyczne”.
Jeśli masz jedno z tych zaburzeń i zastanawiasz się, które leczenie, jeśli w ogóle, byłoby najlepsze, wiedz, że leki nadal konsekwentnie przewyższają placebo, mówi Alpert. Badanie po prostu pokazuje, że jeśli jesteś w kontekście terapeutycznym, w którym ludzie dbają o ciebie i edukują cię o twoim stanie, to dobry początek, a leki przynoszą jeszcze większe korzyści, dodał.
Jeśli nigdy nie brałeś leków na swój stan i funkcjonujesz bez nich, aby sprawdzić, czy objawy poprawiają się z czasem, nadal powinieneś regularnie odwiedzać lekarza i chodzić na terapię, powiedział Bschor.
„Jeśli jednak po kilku tygodniach nie nastąpi poprawa”, dodał, „powinieneś otwarcie przemyśleć konieczność stosowania leków”.